Paracetamol | |
---|---|
Paracetamolum | |
Kémiai vegyület | |
IUPAC | N-(4-hidroxi-fenil)-acetamid |
Bruttó képlet | C 8 H 9 NO 2 |
CAS | 103-90-2 |
PubChem | 1983 |
gyógyszerbank | 00316 |
Összetett | |
Osztályozás | |
Pharmacol. Csoport | Nem kábító fájdalomcsillapítók, beleértve a nem szteroid és egyéb gyulladáscsökkentő szereket [1] |
ATX | N02BE01 |
ICD-10 | M 15 , M 16 , M 17 , M 18 , M 19 , M 25,5 , M 54,3 , M 79,1 , N 94,6 , R 50 , R 51 , R 52,2 [1] |
Adagolási formák | |
kapszulák, por oldathoz, injekciós oldat, belsőleges oldat, szirup, végbélkúpok, belsőleges szuszpenzió, tabletták, pasztillák, bevont tabletták, oldható tabletták [2] | |
Az adagolás módjai | |
orális , rektális , intravénás infúzió és intramuszkuláris | |
Más nevek | |
"Acetofen", "Daleron", "Kalpol", "Panadol", "Perfalgan", "Prokhodol", "Strimol", "Flutabs", "Cefecon D", "Efferalgan", "Tylenol" [2] | |
Médiafájlok a Wikimedia Commons oldalon |
A paracetamol ( lat. Paracetamolum ) egy gyógyszer , fájdalomcsillapító és lázcsillapító az anilid csoportból , lázcsillapító hatású. Egyes nyugati országokban acetaminophen ( eng. Acetaminophen , APAP ) néven ismert. A név a kémiai nómenklatúrában szereplő teljes név rövidítéseként keletkezik : par a - acetyl am inofenol .
Ez egy széles körben elterjedt központi, nem kábító fájdalomcsillapító , meglehetősen gyenge gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik. Nagy adagok szedése esetén azonban károsíthatja a májat , a keringési rendszert és a vesét [3] . E szervek és rendszerek működésének megsértésének kockázata az alkohol egyidejű fogyasztásával nő, ezért az alkoholt fogyasztó embereknek ajánlott csökkentett paracetamol adag alkalmazása. [négy]
A paracetamol nem nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszer , hatásmechanizmusa alapvetően eltérő. Ellentétben az ibuprofénnel , az aszpirinnel és más NSAID -okkal, a paracetamol az idegrendszerre hat, és egy másik osztályozási csoportba tartozik [5] .
A paracetamol szerepel az Egészségügyi Világszervezet alapvető gyógyszereinek listáján [6] , valamint az Orosz Föderáció létfontosságú és alapvető gyógyszereinek listáján [7] .
A paracetamol a fenacetin fő metabolitja , kémiailag hasonló tulajdonságokkal. A fenacetin alkalmazásakor gyorsan képződik a szervezetben, és ez utóbbi fájdalomcsillapító hatását váltja ki. Fájdalomcsillapító hatását tekintve a paracetamol nem különbözik jelentősen a fenacetintől , hozzá hasonlóan gyenge gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. A paracetamol fő előnyei az alacsony toxicitás és a methemoglobin képződésének kevésbé okozó képessége . Ennek a gyógyszernek a hosszú távú alkalmazása azonban, különösen nagy dózisokban, mellékhatásokat is okozhat, különösen nefrotoxikus és hepatotoxikus hatású. Mindazonáltal a paracetamol továbbra is biztonságos és megfelelő fájdalomcsillapító választás a gyermekek számára [8] , és a WHO az ibuprofénnel együtt felvette a „ leghatékonyabb, legbiztonságosabb és költséghatékonyabb gyógyszerek ” listájára [9] [10] .
A paracetamolt a láz csökkentésére használják minden korosztályban [11] . Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemcsak felnőtteknél, hanem gyermekeknél is javasolja a paracetamol használatát láz kezelésére, DE csak akkor, ha a hőmérsékletük 38,5 °C felett van [12] .
A paracetamol önmagában adott hatékonyságát lázas gyermekeknél megkérdőjelezték [13] , és egy metaanalízis szerint kevésbé hatékony, mint az ibuprofén [14] . A paracetamolnak nincs jelentős gyulladáscsökkentő hatása.
Összehasonlítva az ibuprofénnel vagy a paracetamollal önmagában, ezek a gyógyszerek együttesen valószínűleg hatékonyabban csökkentik a testhőmérsékletet a gyógyszer beadását követő első négy órában (közepes minőségű bizonyíték). Mindazonáltal csak egy vizsgálat értékelte a kombinált kezelés hatását a kényelmetlenség vagy szorongás csökkentésére, és nem talált különbséget az ibuprofén önmagában vagy paracetamollal végzett kezeléséhez képest.
A gyakorlatban a gondozóknak gyakran azt tanácsolják, hogy először egy gyógyszert adjanak be (paracetamol vagy ibuprofén ), majd ha a betegnek továbbra is láza van, adják be a másik adagot (paracetamol vagy ibuprofen , attól függően, hogy melyiket vette be előbb). Egy alternatív kezelés ily módon (szekvenciálisan) történő alkalmazása hatékonyabb lehet a testhőmérséklet csökkentésében a második adag utáni első három órában (rossz minőségű bizonyíték), valamint a személy kellemetlen érzéseinek csökkentésében (rossz minőségű bizonyíték).
Csak egy kis vizsgálatban hasonlították össze a szekvenciális és a kombinált terápiát, és nem találtak előnyt a két kezelés egyikéből sem (nagyon alacsony minőségű bizonyíték) [15] .
Felnőttek megfázása esetén az acetaminofen (paracetamol) enyhítheti az orrdugulást és az orrfolyást , de nincs hatással a torokfájásra, a rossz közérzetre, a tüsszögésre és a köhögésre [16] .
A paracetamol nem hatékony az újszülöttek fájdalmának megelőzésében vagy kezelésében (hatékonyságára nincs tudományos bizonyíték) [17] .
Alacsony minőségű bizonyíték (gyenge bizonyíték) áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy a gyors intravénás paracetamol (sürgősségi ellátásban) csökkenti a betegek fájdalmát [18] .
Az American College of Rheumatology a paracetamolt a számos kezelési lehetőség egyikeként ajánlja olyan csípő-, kar- vagy térdfájdalmakban szenvedők számára, amelyek testmozgással és fogyással nem javulnak [19] . Egy 2015-ös áttekintés azonban azt találta, hogy ez csak csekély előnyt jelent az osteoarthritisben [20] .
A paracetamolnak viszonylag csekély gyulladáscsökkentő hatása van, ellentétben más általános fájdalomcsillapítókkal, mint például az NSAID -okkal , az aszpirinnel és az ibuprofénnel , de az ibuprofén és a paracetamol hasonló hatással bír a fejfájás kezelésében. A paracetamol enyhítheti a fájdalmat enyhe ízületi gyulladás esetén, de nem befolyásolja az ízületek mögöttes gyulladást, bőrpírt és duzzanatot [21] . Fájdalomcsillapító tulajdonságai az aszpirinéhez hasonlóak , míg gyulladáscsökkentő hatása gyengébb. Az aszpirin okozta vérzési problémák miatt jobban tolerálható, mint az aszpirin.
Ha figyelembe vesszük az NSAID-ok és a paracetamol/acetaminofen előnyei és ártalmai közötti kompromisszumot, nem ismert, hogy az egyik jobb-e a másiknál a rheumatoid arthritis kezelésére. De a rheumatoid arthritisben szenvedők és a vizsgálatban részt vevő kutatók nagyobb előnyben részesítették a nem szteroid gyulladáscsökkentő szereket , mint az acetaminofen/paracetamol [22] .
Egy jó minőségű bizonyítékokon alapuló áttekintés megerősíti, hogy a paracetamol csak minimálisan javítja a fájdalmat és a funkciót a csípő- vagy térdízületi gyulladásban szenvedő betegeknél, a mellékhatások általános kockázata nélkül. Az alcsoport-elemzés azt mutatja, hogy a fájdalomra és a funkcióra gyakorolt hatások nem különböznek a paracetamol dózisától függően. Az események csekély száma miatt senki sem biztos abban, hogy a paracetamol alkalmazása növeli-e a súlyos nemkívánatos események, a nemkívánatos események miatti megvonások kockázatát és a kóros májfunkciós vizsgálatok gyakoriságát.
A jelenlegi klinikai irányelvek következetesen a paracetamolt ajánlják első vonalbeli fájdalomcsillapítóként a csípő- vagy térdízületi osteoarthritisben , tekintettel a jelentős ártalmak alacsony abszolút arányára. Az eredmények azonban megkövetelik ezen ajánlások felülvizsgálatát [23] [24] .
Egy szisztematikus áttekintés alapján az American Pain Society a paracetamolt ajánlja a derékfájás első vonalbeli kezelésére [25] . Ezzel szemben az American College of Physicians jó bizonyítékot talált az NSAID-okra, de csak a paracetamolra, míg más szisztematikus áttekintések arra a következtetésre jutottak, hogy nincs elegendő bizonyíték a hatékonyságára [20] [26] [27] [28] .
A német, osztrák és svájci fejfájás társaságok és a Német Neurológiai Társaság közös nyilatkozata a paracetamol koffeinnel kombinált alkalmazását javasolja a tenziós fejfájás vagy migrén kezelésére szolgáló számos első vonalbeli terápia egyikeként [29] . Az akut migrén kezelésében felülmúlja a placebót: az emberek 39%-a tapasztalt fájdalomcsillapítást egy óra alatt, szemben a kontrollcsoportok 20%-ával [30] [31] .
Az 1000 mg Paracetamol enyhítheti a fejfájást, de kicsi annak az esélye, hogy a fájdalom két óra elteltével teljesen megszűnik, körülbelül 6 a 25-ből (24%), de csak valamivel több, mint a placebót szedőknél (21-ből körülbelül 4, vagyis 19%) . Nem tudjuk, hogyan és hogyan lehet ezeket az eredményeket extrapolálni olyan emberekre, akiknek időnként fejfájásuk van [32] [33] .
Jelenleg Oroszországban gyártanak egy ilyen kombinációjú gyógyszert (paracetamol, koffein és acetilszalicilsav ), Citramon néven .
A paracetamol NSAID-okkal kombinálva hatékonyabb lehet a posztoperatív fájdalom kezelésében, mint a paracetamol vagy az NSAID-ok önmagukban [34] .
Nem volt bizonyíték arra, hogy a paracetamol önmagában történő alkalmazása befolyásolja a fájdalom intenzitását. Nincs bizonyíték arra, hogy a paracetamol morfinszerű gyógyszerekkel kombinációban történő alkalmazása hatékonyabb, mint a morfinszerű gyógyszerek önmagukban történő alkalmazása. A paracetamol alkalmazása nem vezetett az életminőség javulásához. Nem érkezett jelentés a mellékhatásokról. Az információk mennyisége és a kutatási eredmények bemutatásában mutatkozó különbségek arra utalnak, hogy nem lehet következtetéseket levonni. A bizonyítékok minősége nagyon alacsony volt [35] [36] .
Az NSAID -k , mint az ibuprofén , naproxen , diklofenak , hatékonyabbak, mint a paracetamol fogfájás vagy fogászati beavatkozásokból eredő fájdalom esetén; Az NSAID -ok és a paracetamol kombinációi hatékonyabbak, mint az egyszeri használat [37] . A paracetamol különösen akkor hasznos, ha az NSAID-ok alkalmazása ellenjavallt túlérzékenység, gyomor-bélrendszeri fekélyproblémák vagy gyomor- bélrendszeri vérzés miatt [38] . NSAID -okkal együtt is használható, ha azok nem hatékonyak a fogfájás kezelésében [39] . A gyermekek és serdülők kiegészítő fájdalomcsillapítására szolgáló műtét előtti fájdalomcsillapítók szisztematikus áttekintése azt mutatja, hogy a paracetamol fogászati kezelés előtti bevétele nem segít csökkenteni a fájdalmat a helyi érzéstelenítés után , de a bizonyítékok minősége alacsony [40] [41] .
A paracetamol hatékonysága gyenge opioidokkal (például kodeinnel ) kombinálva az emberek körülbelül 50%-ánál javult, de a mellékhatások száma nőtt [42] [43] [44] . A paracetamol gyógyszerek és erős opioidok , például morfium kombinációja javítja a fájdalomcsillapító hatást [45] .
A paracetamol és a koffein kombinációja jobb, mint a paracetamol önmagában a gyakori fájdalmak kezelésére, beleértve a fogfájást, a szülés utáni fájdalmat és a fejfájást [46] [47] .
Mind a paracetamol, mind az ibuprofén , önmagukban alkalmazva, hatékonyabbnak bizonyult, mint a hamis gyógyszer (placebó) a fülfájdalmak csillapításában 48 óra elteltével (a hamis gyógyszerrel kezelt gyermekek 25%-ának volt maradék fájdalom 48 óra elteltével). 10%-ra a paracetamol csoportban és 7%-ra az ibuprofén csoportban). Nem volt szignifikáns különbség a kísérletekben jelentett nemkívánatos események között a paracetamollal, ibuprofénnel vagy hamis gyógyszerrel ( placebóval ) kezelt gyermekek között, de ezeket az eredményeket óvatosan kell értelmezni, tekintettel a résztvevők kis számára és a mellékhatások alacsony előfordulási gyakoriságára . 48] .
A paracetamolt a nyitott ductus arteriosus kezelésére használják , amely újszülötteknél fordulhat elő, ha a tüdőfejlődéshez használt véredény nem záródik be a szokásos módon, de nincs bizonyíték a paracetamol biztonságosságára és hatékonyságára vonatkozóan [49] [50] . Nem szteroid gyulladáscsökkentő szereket (NSAID-okat), különösen az indometacint és az ibuprofént is alkalmaztak , de ezek használatára vonatkozó bizonyítékok szintén gyengék [49] . Úgy tűnik, hogy ezt a csatornaelzáródást részben a túlműködő prosztaglandin E2 (PGE2) okozza, amely főként az EP4 receptoron, de valószínűleg az EP2 receptorokon és az EP3 receptorokon keresztül is továbbít [49] .
A PDA sikeres lezárásának aránya paracetamollal magasabb volt, mint placebóval, és ugyanolyan, mint az ibuprofén és az indometacin esetében . A paracetamol kevesebb káros hatással volt a vese- és májfunkcióra.
A paracetamol ígéretes alternatívája az indometacinnak és az ibuprofennek a PDA-záráshoz, valószínűleg kevesebb mellékhatással.
A paracetamol prenatális alkalmazása és a gyermekkori autizmus vagy autizmus spektrumzavarok kialakulása és a lányok megkésett beszédfejlődése közötti lehetséges kapcsolatra vonatkozó jelentések miatt az újszülötteken végzett paracetamol-vizsgálatok követési időszakának legalább 18-24 hónapnak kell lennie. születés után [51] .
A paracetamol a májban metabolizálódik, és hepatotoxikus ; A mellékhatások fokozódnak, ha alkoholos italokkal kombinálják, és nagyobb valószínűséggel fordulnak elő krónikus alkoholistáknál vagy májkárosodásban szenvedőknél [52] [53] . Feltételezések vannak a felső gasztrointesztinális szakaszok szövődményeinek kialakulásának kockázatáról is, különösen a gyomorvérzés kockázatáról a gyógyszer nagy dózisainak állandó bevitele esetén [54] . Ritka esetekben, főleg túladagolás esetén vesekárosodást figyeltek meg [55] .
Az Egyesült Királyság Gyógyszer- és Egészségügyi Termékek Szabályozó Ügynöksége aggodalmát fejezte ki a paracetamol asztmára és ekcémára gyakorolt hatásairól szóló tanulmányok adatainak értelmezésével kapcsolatban, és a következő tanácsokat kínálja egészségügyi szakembereknek, szülőknek és gondozóknak: "Az új tanulmány eredményei nem von maga után semmilyen változást a gyermekeknél történő alkalmazásra vonatkozó jelenlegi útmutatóban. A tanulmányból származó bizonyítékok nem elegendőek a lázcsillapítók gyermekeknél történő alkalmazására vonatkozó irányelvek megváltoztatásához” [8] .
Az Ohio Egyetem tudósai azt találták, hogy a paracetamol szedése gyengíti az ember érzelmi reakcióit. 82 ember közül, akik egy órával a tabletta bevétele után megtekintettek egy fényképsorozatot, a képek emocionális szintje egy 10 pontos skálán, a paracetamolt szedő alanyok által értékelve átlagosan 5,85 volt, míg a kontrollcsoportban ugyanez az érték, akik placebót vett , 6,76 [56] [57] [58] [59] volt . Kanadai tudósok korábbi tanulmányai hasonló eredményt mutattak [60] .
A paracetamol egyik mellékhatása a hepatotoxicitás , a májkárosodás egészen a halálig [5] . Az amerikai statisztikák szerint a májelégtelenség eseteinek 48%-ában a paracetamol túladagolás a felelős . Évente 30 ezer ember kerül kórházba paracetamol-túladagolás miatt, akiknek mintegy fele anélkül, hogy észrevette volna, megmérgeződött. Az ilyen betegeknél májátültetést végeznek, de a transzplantációs esetek 28%-ában a beteg még mindig meghal [61] [62] . Oroszországra vonatkozóan nincsenek adatok [62] .
2011-ben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága nemzeti oktatási programot indított a túladagolás elkerülése érdekében, figyelmeztetve: "Az acetaminofen súlyos májkárosodást okozhat, ha a csomagoláson feltüntetettnél nagyobb dózisban alkalmazzák" [63] [64] [65] . Egy 2011-es biztonsági figyelmeztetésben az FDA azonnal felszólította a gyártókat, hogy frissítsék az összes acetaminofén-kombináció címkéjét, hogy figyelmeztessék a súlyos májsérülés lehetséges kockázatát, valamint az adagonként több mint 325 mg acetaminofent tartalmazó, betiltott készítményeket [66] [67] . A túladagolás gyakran összefügg a nagy dózisú dopping opioidok használatával , mivel ezeket az opioidokat leggyakrabban acetaminofennel kombinálják [68] . A túladagolás kockázatát növelheti a gyakori alkoholfogyasztás.
A paracetamol toxicitás a vezető oka az akut májelégtelenségnek a nyugati világban , és a legtöbb gyógyszertúladagolásért felelős az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Ausztráliában és Új-Zélandon [69] [70] [71] [72] . Az FDA szerint az Egyesült Államokban az 1990-es években évente 56 000 sürgősségi látogatás, 26 000 kórházi felvétel és 458 haláleset történt az acetaminofénnel összefüggő túladagolással összefüggésben. E becslések szerint a nem szándékos acetaminofen-túladagolás a sürgősségi látogatások csaknem 25%-áért, a kórházi felvételek 10%-áért és a halálozások 25%-áért felelős [73] .
2013. augusztus 2-án az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) új figyelmeztetést adott ki a paracetamollal. Kijelentette, hogy a gyógyszer ritka és esetleg végzetes bőrreakciókat, például Stevens-Johnson-szindrómát és toxikus epidermális nekrolízist okozhat . A vényköteles termékeken bőrreakcióra figyelmeztető címkét kell elhelyezni, és az FDA arra buzdítja a gyártókat, hogy tegyék ugyanezt a vény nélkül kapható termékekkel [74] .
A vizsgálatok nem találtak összefüggést a paracetamol terhes nők és csecsemők általi használata és az asztma későbbi életszakaszban történő kialakulása között. 2017-ben nem ismert, hogy ez az összefüggés okozati-e [75] . Egyes bizonyítékok arra utalnak, hogy ez az összefüggés valószínűleg megzavarodottságot tükröz[ tisztázza ] [76] ahelyett, hogy valóban oksági [77] lenne . 2014-ben kiderült, hogy a gyermekek körében ez az összefüggés megszűnt, ha figyelembe vették a légúti fertőzéseket [78] .
2014-től kezdődően az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia és az Országos Egészségügyi és Ápolási Intézet (NICE) továbbra is a paracetamolt ajánlja gyermekeknél a fájdalom és kellemetlen érzés enyhítésére [79] [80] [77] [81] [82] [83] , de egyes szakértők azt javasolták, hogy kerüljék a paracetamol alkalmazását asztmás vagy az asztma kialakulásának kockázatával küzdő gyermekeknél [84] [85] .
Ellentétben az aszpirinnel , a paracetamol nem akadályozza meg a véralvadást (nem vérlemezke-gátló gyógyszer), ezért olyan betegeknél alkalmazható, akiknek véralvadási problémái vannak . Ezenkívül nem okoz gyomorirritációt [86] . A paracetamol azonban nem segít csökkenteni a gyulladást, mint az aszpirin [87] . Az ibuprofénhez képest , amelynek mellékhatásai lehetnek hasmenés , hányás és hasi fájdalom , a paracetamolnak kevesebb gyomor- bélrendszeri mellékhatása van [88] . Az aszpirinnel ellentétben a paracetamolt általában biztonságosnak tekintik gyermekeknél, mivel nem jár együtt a Reye-szindróma kockázatával vírusos betegségekben szenvedő gyermekeknél [89] . Ha rekreációsan opioidokkal együtt szedik, gyenge bizonyíték van arra, hogy halláskárosodáshoz vezethet [90] .
Az ajánlott maximális napi adag egy felnőtt számára 3 vagy 4 gramm. A nagyobb dózisok toxicitást okozhatnak, beleértve a májelégtelenséget is .
Az elmúlt években adatok jelentek meg a paracetamol mérsékelt túladagolása , a paracetamol nagy terápiás dózisban történő kijelölésével, valamint alkohol vagy a P-450 máj mikroszomális enzimrendszerének induktorai ( antihisztaminok , glükokortikoidok ) egyidejű fogyasztásával. , fenobarbitál , etakrinsav ).
A paracetamol egyidejű bevitele 10 g-nál nagyobb dózisban felnőtteknél vagy 140 mg / kg-nál nagyobb dózisban gyermekeknél mérgezést okoz, amelyet súlyos májkárosodás kísér. Ennek oka a glutation tartalékok kimerülése és a paracetamol anyagcsere közbenső termékeinek felhalmozódása, amelyek hepatotoxikus hatást fejtenek ki. Hasonló kép figyelhető meg a gyógyszer normál dózisának szedésekor is, citokróm P-450 enziminduktorok egyidejű alkalmazása és alkoholisták, valamint olyan személyeknél, akik rendszeresen alkoholt fogyasztanak (férfiaknál napi bevitel) több mint 700 ml sör vagy 200 ml bor , nőknek - az adagok 2-szer kisebbek), különösen, ha a paracetamol bevitele rövid idő után alkoholfogyasztás után történt [91] .
Bizonyíték van arra, hogy súlyos hepatotoxicitás felnőtteknél már 7,5 g paracetamol egyszeri adagja is kialakulhat [92] .
A paracetamol ellenőrizetlen bevitele gyakran gyomor-bélrendszeri vérzést okoz, melynek kezelése kórházi kezelést igényel. Egyes esetekben halál következik be [93] .
Paracetamollal mérgezéskor szem előtt kell tartani, hogy az erőltetett diurézis hatástalan, sőt veszélyes, a peritoneális dialízis és a hemodialízis hatástalan. Semmi esetre se használjon antihisztaminokat , glükokortikoidokat , fenobarbitált és etakrinsavat , amelyek indukálhatják a citokróm P-450 enzimrendszert, és fokozhatják a hepatotoxikus metabolitok képződését .
A paracetamol ellenőrizetlen túladagolása hosszú távú betegséghez vezet. A paracetamol toxicitás jelei és tünetei kezdetben hiányozhatnak, vagy nem specifikus tünetek jelentkezhetnek. A túladagolás első tünetei általában a lenyelés után néhány órával jelentkeznek, hányingerrel , hányással , izzadással és fájdalommal , amint az akut májelégtelenség kialakul [94] . A paracetamol túladagolásának hatása alatt álló személyek nem alszanak el és nem veszítik el az eszméletüket. A legtöbb ember, aki öngyilkosságot kísérel meg paracetamollal, tévesen azt hiszi, hogy elájul a gyógyszertől [95] . A túladagolásból eredő halálozási folyamat hosszú, fájdalmas, és 3-5 naptól 4-6 hétig tart.
A paracetamol hepatotoxicitása az akut májelégtelenség messze leggyakoribb oka mind az Egyesült Államokban, mind az Egyesült Királyságban [72] [96] . A paracetamol túladagolása több mérgezési központot jelent az Egyesült Államokban, mint bármely más farmakológiai anyag túladagolása [97] . A paracetamol toxicitását vélhetően a kinon metabolitok megjelenése okozza [98] .
Az ellenőrizetlen túladagolás májelégtelenséghez és napokon belül halálhoz vezethet. A kezelés célja a paracetamol eltávolítása a szervezetből és a glutation pótlása [98] . Aktív szén használható a paracetamol felszívódásának csökkentésére, ha valaki röviddel túladagolás után érkezik a kórházba . Míg az ellenszer, az acetilcisztein (más néven N-acetilcisztein vagy NAC) a glutation előfutáraként működik, segíti a szervezet eléggé regenerálódását az esetleges májkárosodás megelőzéséhez vagy legalábbis csökkentéséhez, májkárosodás esetén gyakran májátültetésre van szükség. súlyossá válik [99] . A veseelégtelenség szintén lehetséges mellékhatás.
Az aktív szén, a gyomormosás és az ipecac csökkentheti a paracetamol felszívódását, ha a paracetamol bevételét követő egy-két órán belül veszik be, a klinikai előny azonban nem egyértelmű.
A paracetamol mérgező termékeinek eltávolítását célzó kezelések közül az acetilcisztein valószínűleg csökkenti a paracetamol mérgezésből származó májkárosodás előfordulását. Ezenkívül kevesebb mellékhatása van, mint más antidotumoknak, például a dimerkaprolnak és a ciszteaminnak; előnye a metioninnal szemben nem volt egyértelmű. Az acetilciszteint olyan betegeknek kell adni, akik paracetamol-mérgezésben szenvednek, és fennáll a májkárosodás veszélye, a kockázat az alkalmazott adagtól, étkezési időtől és laboratóriumi adatoktól függ.
Az újabb klinikai vizsgálatok azt vizsgálták, hogyan lehet csökkenteni az intravénás acetilcisztein mellékhatásait az adagolás módjának megváltoztatásával. Ezek a klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy lassabb infúzió és alacsony kezdő adag acetilcisztein csökkentheti az olyan mellékhatások arányát, mint az émelygés, hányás és allergia (a gyógyszerre adott nemkívánatos testreakciók, például bőrkiütés) [100] .
A jelenlegi klinikai irányelvek azt javasolják, hogy a terhes nők ne szedjenek paracetamolt a magzati fejlődésre gyakorolt negatív hatása miatt. Az anyák által a gyermekek magzati fejlődése során történő paracetamol-szedés következményei között szerepel a gyermekek viselkedésével kapcsolatos problémák az autizmus spektrum zavaraiig [62] .
A paracetamol aszpirinnel vagy ibuprofénnel történő egyidejű bevétele a terhesség alatt akár 16-szorosára növeli a nemi szervek fejlődési rendellenességeinek kockázatát újszülött fiúknál kriptorchidizmus formájában [101] [102] [103] .
2010-ig a kohorsz vizsgálatokban nem találtak jelentős növekedést a paracetamol terhesség alatti használatával összefüggő veleszületett rendellenességek számában [104] . Az 1981-es adatok szerint a paracetamol az acetilszalicilsavval ellentétben nem befolyásolja a magzat artériás csatornáinak záródását [105] .
Az anyai paracetamol terhesség alatti alkalmazása a gyermekkori asztma fokozott kockázatával jár [106] . 2014-től összefüggést észleltek az ADHD növekedésével, de továbbra sem világos, hogy ez okozati összefüggés-e [107] . 2015-től ezen aggodalmak ellenére a paracetamol továbbra is a terhesség alatti fájdalom és láz javasolt első vonalbeli kezelése maradt [108] .
Egyes tanulmányok összefüggést találtak a paracetamol és a veserák kockázatának enyhe növekedése között [109] , de nincs hatással a hólyagrák kockázatára [110] .
Gátolja a ciklooxigenáz enzim mindkét formáját (COX1 és COX2), ezáltal gátolja a prosztaglandinok (Pg) szintézisét. Főleg a központi idegrendszerben fejti ki hatását, befolyásolja a fájdalom és a hőszabályozás központjait. A perifériás szövetekben a celluláris peroxidázok semlegesítik a paracetamol COX-ra gyakorolt hatását, ami megmagyarázza a gyulladáscsökkentő hatás szinte teljes hiányát. Az ilyen szövetekben a prosztaglandinok szintézisére gyakorolt blokkoló hatás hiánya meghatározza a gyomor-bél traktus nyálkahártyájára és a víz-só anyagcserére (a Na + ionok és a víz visszatartása) gyakorolt negatív hatás hiányát .
Azt is feltételezik, hogy a gyógyszer szelektíven blokkolja a COX3 -at , amely csak a központi idegrendszerben található, és nem befolyásolja a más szövetekben található COX1-et és COX2-t. Ez magyarázza a kifejezett fájdalomcsillapító és lázcsillapító hatást, valamint az alacsony gyulladáscsökkentő hatást [111] .
A felszívódás magas, maximális koncentráció (C max ) 5-20 mcg/ml , a maximális koncentráció elérésének ideje (TC max ) 0,5-2 óra . Kommunikáció a plazmafehérjékkel - 15%. Áthatol a vér-agy gáton . A szoptató anya által bevitt paracetamol adagjának kevesebb mint 1%-a jut be az anyatejbe. A paracetamol terápiásán hatékony plazmakoncentrációja 10-15 mg/ttkg adagban érhető el .
A gyógyszer körülbelül 97%-a metabolizálódik a májban : 80%-a konjugációs reakcióba lép glükuronsavval és szulfátokkal inaktív metabolitok ( paracetamol - glükuronid és szulfát ) képződésével, 17%-a hidroxilálódik nyolc aktív metabolit képződésével, amelyek glutationnal konjugálva már inaktív metabolitok képződnek. A glutation hiányában ezek a metabolitok blokkolhatják a hepatociták enzimrendszereit, és elhalásukat okozhatják . A CYP2E1 izoenzim is részt vesz a gyógyszer metabolizmusában .
A felezési idő (T½) 1-4 óra . A vesén keresztül metabolitok formájában választódik ki, körülbelül 3% - változatlan formában. Idős betegeknél a gyógyszer clearance -e csökken, a T½ pedig nő [2] .
Fizikai tulajdonságok szerint: fehér vagy fehér, krémszínű vagy rózsaszín árnyalatú kristályos por. Alkoholban könnyen oldódik, vízben nem oldódik [1] . A paracetamol oldhatósága g/100 g oldószer: víz - 1,4; forrásban lévő víz - 5; etanol - 14,4; kloroform - 2; aceton - oldható; dietil-éter - enyhén oldódik; a benzol oldhatatlan [112] .
Az acetanilid volt az első anilinszármazék , amelyről véletlenül felfedezték, hogy fájdalomcsillapító és lázcsillapító tulajdonságokkal rendelkezik [113] . 1886-ban Antifebrin néven gyorsan bevezették az orvosi gyakorlatba [114] . De toxikus hatásai, amelyek közül a legveszélyesebb a methemoglobinémia okozta cianózis volt , kevésbé mérgező anilinszármazékok felkutatásához vezetett. Harmon Northrop Morse már 1877 - ben szintetizálta a paracetamolt a Johns Hopkins Egyetemen a p - nitrofenol ónnal történő redukciója során jégecetben [115] [116] , de Joseph von Mering klinikai farmakológus csak 1887-ben tesztelte a paracetamolt a betegeken . 114] . 1893-ban von Mehring publikált egy cikket a paracetamol és a fenacetin , egy másik anilinszármazék klinikai alkalmazásának eredményeiről [117] . Von Mehring azzal érvelt, hogy a fenacetinnel ellentétben a paracetamol bizonyos mértékben képes methemoglobinémiát kiváltani. A paracetamolt ezután gyorsan elhagyták a fenacetin helyett . A Bayer akkori vezető gyógyszeripari vállalatként kezdte el árulni a fenacetint [118] . Heinrich Dreser 1899-ben vezette be az orvostudományba, a fenacetin évtizedek óta népszerű, különösen a széles körben hirdetett, vény nélkül kapható "fejfájás főzetében", amely általában fenacetint , az aszpirin aminopirin származékát , koffeint és néha barbiturátokat tartalmaz [114] .
Mering munkájának eredményeit fél évszázadon keresztül nem kérdőjelezték meg két amerikai kutatócsoport az acetanilid és a paracetamol metabolizmusának elemzéséig [118] . 1947-ben David Lester és Leon Greenberg erős bizonyítékot talált arra, hogy a paracetamol az acetanilid egyik fő metabolitja az emberi vérben, és a későbbi vizsgálatok során arról számoltak be, hogy a fehér patkányoknak adott nagy dózisú paracetamol nem okoz methemoglobinémiát [119] . A Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics folyóiratban 1948 szeptemberében megjelent három cikkben Bernard Brodie, Julius Axelrod és Frederick Flynn pontosabb módszerekkel megerősítették, hogy a paracetamol az acetanilid fő metabolitja az emberi vérben. hatékony fájdalomcsillapító hatás, mint elődje [120] [121] [122] . Azt is javasolták, hogy a methemoglobinémia emberben főként egy másik metabolit, a fenil-hidroxilamin hatása alatt fordul elő. 1949-ben megállapították, hogy a fenacetin is paracetamollá metabolizálódik [123] . Ez a paracetamol "újrafelfedezéséhez" vezetett [114] . Feltételezték, hogy a paracetamol 4-amino-fenollal (az anyag, amelyből von Mehring szintetizálta) való szennyeződése hamis következtetésekhez vezethet [118] .
A paracetamolt először 1953-ban forgalmazta az Egyesült Államokban a Sterling -Winthrop Co. , amely biztonságosabbként hozta forgalomba gyermekek és fekélyes betegek számára, mint az aszpirin [118] . 1955- ben a McNeil Laboratories elkezdte paracetamolt árusítani az Egyesült Államokban az egyik leghíresebb amerikai védjegy, a Tylenol alatt, mint gyermekeknek szánt fájdalomcsillapító és lázcsillapító gyógyszert (Tylenol Children's Elixir) – a tylenol szó a para -acetylaminophenol rövidítésből származik [124]. . Az Egyesült Királyságban a paracetamolt 1956 -ban forgalmazták, majd a Sterling Drug Inc. egyik részlege gyártotta . Frederick Stearns & Co Panadol márkanév alatt . Akkoriban a „Panadol”-t csak receptre adták ki a patikákból (jelenleg vény nélkül kapható gyógyszer), de a gyomornyálkahártya számára biztonságos gyógyszerként hirdették, míg az akkoriban népszerű „ Aspirin ” irritálta a nyálkahártyát. Jelenleg a "Panadol" gyógyszert különféle formákban (tabletták, oldható tabletták, kúpok, szuszpenziók) a GlaxoSmithKline cégcsoport állítja elő .
A paracetamolt az amidopirin és a fenacetin keringésből való kivonása után kezdték viszonylag széles körben alkalmazni . Számos paracetamol tartalmú kombinált adagolási forma jelent meg , beleértve az acetilszalicilsavval , analginnal , kodeinnel , koffeinnel és más gyógyszerekkel kombinálva.
A paracetamol több mint 500 vényköteles és vény nélkül kapható gyógyszerben található az Egyesült Államokban [93] .
Az Egyesült Államokban évek óta tanulmányozzák a paracetamol okozta szövődményeket. A kérdést a májkárosodást okozó túladagolás egyre szaporodó eseteivel összefüggésben az FDA ellenőrzése alá vonták . Hivatalos adatok szerint a paracetamol használata a májkárosodás leggyakoribb oka az Egyesült Államokban . Évente 56 ezren fordulnak orvoshoz ezzel a diagnózissal, átlagosan 458 eset végződik halállal. A mérgezést még a hatóságok hosszú távú felvilágosító kampánya sem akadályozta meg. Az amerikaiak gyakrabban isznak paracetamolt, mint más fájdalomcsillapítókat, mivel úgy vélik, hogy az kevésbé káros az emésztőrendszerre [125] .
Lázas szindróma a fertőző betegségek hátterében, fájdalom szindróma (enyhe és közepesen): ízületi fájdalom , izomfájdalom , neuralgia , migrén , fog- és fejfájás , algomenorrhoea . Tüneti terápiára szolgál, csökkenti a fájdalmat és a gyulladást a használat idején, nem befolyásolja a betegség progresszióját.
A gyomor-bél traktus és a nyombél túlérzékenysége, erozív és fekélyes elváltozásai 12 . A bronchiális asztma , az orr és az orrmelléküregek visszatérő polipózisa, valamint az acetilszalicilsav vagy más NSAID -ok intoleranciája (beleértve az anamnézisben szereplő ) teljes vagy nem teljes kombinációja . Progresszív vesebetegség, súlyos veseelégtelenség ( kreatinin-clearance kevesebb, mint 30 ml/perc ), aktív gyomor-bélrendszeri vérzés, a gyomor-bél traktus gyulladásos betegségei, súlyos májelégtelenség vagy aktív májbetegség, koszorúér bypass graft utáni állapot , igazolt hiperkalémia , újszülöttkori időszak ( 1 hónapig ), terhesség (harmadik trimeszter ).
Vese- és májelégtelenség , jóindulatú hiperbilirubinémia (beleértve a Gilbert-szindrómát is ), vírusos hepatitis , alkoholos májkárosodás, alkoholizmus , diabetes mellitus (sziruphoz), krónikus szívelégtelenség , szívkoszorúér-betegség , agyi érbetegség , diszlipidémia vagy hiperlipidémia , perifériás artériás betegség, dohányzás, kreatinin-clearance kevesebb, mint 60 ml/perc. , a gyomor- bél traktus fekélyes elváltozásai az anamnézisben, Helicobacter pylori fertőzés jelenléte, NSAID -ok hosszú távú alkalmazása , súlyos szomatikus betegségek , orális glükokortikoszteroidok (beleértve a prednizolont is ), véralvadásgátlók (beleértve a warfarint is ) , véralvadásgátlók ( beleértve a trombocita-ellenes szerek ) , klopidogrél ), szelektív szerotonin -újrafelvétel- gátlók (beleértve a citalopramot , fluoxetint , paroxetint , szertralint ), terhesség (ha az anyának szánt előny meghaladja a csecsemőre gyakorolt lehetséges kockázatot), laktáció , idős kor , korai csecsemőkor ( 3 hónapig ) [2] .
Belül, bőséges folyadékkal, étkezés után 1-2 órával (közvetlenül étkezés utáni vétel késlelteti a hatás kezdetét), vagy rektálisan [2] .
Felnőttek és 12 év feletti serdülők ( 40 kg feletti testtömeg ): a maximális egyszeri adag 1 g, a maximális napi adag 4 g Gyermekeknek: a maximális egyszeri adag 10-15 mg/ttkg , a maximális a napi adag legfeljebb 60 mg/ttkg . Az időpontok száma legfeljebb napi 4 alkalom [126] .
A kezelés maximális időtartama 5-7 nap . Folyamatos lázas szindróma esetén a paracetamol több mint 3 napig történő alkalmazása és több mint 5 napos fájdalom esetén orvosi konzultációra van szükség.
A nem kívánt mellékhatások kialakulásának kockázatának csökkentése érdekében a minimális hatásos adagot a lehető legrövidebb ideig kell alkalmazni.
A paracetamol szedése alatt kerülni kell az alkoholfogyasztást .
A paracetamol egyik fontos előnye a terápiás dózis nagy szélessége. A gyógyszer ajánlott napi adagja 2 tabletta. (0,5 g) naponta 4 alkalommal, ami (4 g). Ugyanakkor a májkárosodás lehetséges küszöbértéke (15 g) 30 tabletta, és a halál csak napi (20 g) 40 tabletta bevétele esetén következik be. De még a paracetamol túladagolása esetén is csak az esetek 3,9% -ában fordult elő májkárosodás, és a halálozás 0,9% volt (az Egyesült Államok egészségügyi intézményeitől származó adatok) . Így az adagolás és a gyógyszer szedésére vonatkozó szabályok elemi betartásával, amelyek az egyes csomagokban található utasításokban szerepelnek, gyakorlatilag kizárt az életveszélyes paracetamol adag bevétele.
Jelenleg az Egyesült Királyságban nyilvános konzultációkat tartanak az Egészségügyi Minisztérium és a gyógyszergyártók között arról, hogy korlátozott számú felhasználó általában szándékos fájdalomcsillapítókkal visszaélhet. Ebben a tekintetben az Egyesült Királyság Egészségügyi Minisztériuma konzultációkat kíván folytatni a nyilvánossággal, hogy további információkat szerezzen e gyógyszerek használatának jellemzőiről, ami lehetővé teszi a gyógyszerpiac szerkezetének optimalizálására vonatkozó ajánlások kidolgozását. fájdalomcsillapítók. A paracetamol gyógyszerekkel végzett öngyilkossági kísérletekkel kapcsolatban egyrészt sokkal gyakoribb a pszichotróp szerek vagy vényköteles fájdalomcsillapítók ilyen célú alkalmazása, másrészt bármely gyógyszer vagy vegyi anyag bizonyos dózisban halálos lehet, ezért öngyilkossági kísérletekhez is felhasználható. .
2014 júliusától a paracetamol következő adagolási formáit regisztrálták Oroszországban [2] :
Dózisforma | A hatóanyag mennyisége |
Védjegyek |
---|---|---|
tabletek | 200, 325, 500 mg | közös forma |
kapszulák | 325 500 mg | közös forma |
végbélkúpok | 50, 100, 125, 250, 500 mg | közös forma |
oldatos infúzió | 10 mg/ml | "Perfalgan" |
szirup [127] | 30 mg/ml | "Efferalgan gyerekeknek", "Panadol Baby" |
belsőleges szuszpenzió | 24 mg/ml | "Daleron", "Panadol Baby", "Kalpol", "Paracetamol gyermekeknek", "Prohodol gyermekeknek" |
bevont tabletták | 325 500 mg | "Panadol", "Panadol Extra" |
oldható tabletták | 500 mg | Panadol, Panadol Extra, Paracetamol-Hemofarm, Flutabs, Efferalgan, Trigan D |
por oldathoz | 325, 500, 650, 750 mg | Teraflu, Lemsip, Ferveks |
A paracetamol rendkívül mérgező a macskákra, mert nincs bennük az UGT1 enzim , amely ártalmatlan vegyületekre bontja le. A kezdeti tünetek közé tartozik a hányás, a nyálfolyás, valamint a nyelv és az íny elszíneződése.
Az emberi túladagolástól eltérően a májkárosodás ritkán okozza a halált; ehelyett a methemoglobin képződése és a Heinz-testek termelése az eritrocitákban megzavarja a vér oxigénszállítását, fulladást okozva ( methemoglobin és hemolitikus anémia ) [128] .
Az N-acetilciszteinnel [129] , metilénkékkel vagy ezek kombinációjával végzett kezelés néha hatásos kis adag paracetamol után .
Bár a paracetamolnak nincs jelentős gyulladáscsökkentő hatása, egyes tanulmányok azt mutatják, hogy a paracetamol ugyanolyan hatékony, mint az aszpirin a kutyák mozgásszervi fájdalmainak kezelésében [130] .
A kutyák kezelésére engedélyezett paracetamol - kodein kombinációt (kereskedelmi név Pardale-V) [131] állatorvos, gyógyszerész vagy más szakképzett személy felügyelete mellett forgalmazzák [131] . Kutyáknak csak állatorvos ajánlása szerint és rendkívüli körültekintéssel adható [131] .
A paracetamol mérgezés fő következménye kutyáknál a májkárosodás , és előfordultak gyomor-bélrendszeri fekélyek [129] [132] [133] [134] . Az N-acetilcisztein mérgezés ellen is alkalmazható , de hatása a legnagyobb, ha az állat paracetamol bevételét követő első két órában alkalmazzák [129] [130] .
A paracetamol a kígyókra is halálos, és kémiai védekezési programként javasolták az invazív barna kígyó (Boiga irregularis) ellen Guamban [135] [136] . A 80 mg-os adagokat helikopterről leejtett döglött egerekbe helyezik [137] .
Fájdalomcsillapítók – lázcsillapítók (az opioidok kivételével ) – ATC kód N02B | |
---|---|
Szalicilsav és származékai |
|
Pirazolonok |
|
Anilidek |
|
Egyéb |
|
* — a gyógyszer nincs bejegyezve Oroszországban |
![]() | |
---|---|
Bibliográfiai katalógusokban |
|