Prágai Tavaszi Nemzetközi Zenei Fesztivál ( cseh Mezinárodní hudební festival Pražské jaro ) egy tudományos zenei fesztivál , amelyet évente rendeznek Prágában .
Először 1946 -ban, a Cseh Filharmonikus Zenekar nemzeti kulturális eseményként való fennállásának 50. évfordulója alkalmából rendezték meg , Csehszlovákia elnökének , Edvard Benešnek a védnöke alatt . 1947 óta a fesztivál keretein belül különböző szakterületeken rendeznek versenyt fiatal zenészek számára (az egyes szakterületek versenyének lehet saját neve egy-egy kiváló cseh zenész tiszteletére; például a legelső díjat 1947-ben, amelyet soha senki nem kapott, Jan Kubelik nevéhez fűződik ). A fesztivál 1952 óta hagyománnyá vált, hogy május 12-én , Bedřich Smetana halálának évfordulóján, „ Szülőföldem ” című szimfonikus költeményciklusának előadásával nyílik meg . A fesztiválkoncertek hagyományos helyszíne a Rudolfinum , a koncertek jelentős része szintén a Prágai Közház Smetana termében zajlik .
1947 | hegedű | első díjat nem adták ki |
1948 | zongora | Amy Behar (Bulgária) Bernard Flavigny (Franciaország) |
1949 | hegedű | Igor Bezrodny (Szovjetunió) 2. díj – Viktor Pikaizen |
1950 | gordonka | Msztyiszlav Rosztropovics (Szovjetunió) Daniil Shafran (Szovjetunió) |
vonósnégyes | A Moszkvai Konzervatórium kvartettje (Szovjetunió) | |
1951 | zongora | Gleb Akselrod (Szovjetunió) Marina Slesareva (Szovjetunió) Margarita Fedorova (Szovjetunió) |
1952 | versenyt nem rendeztek | |
1953 | fuvola | Alekszandr Kornyejev (Szovjetunió) Lev Perepelkin (Szovjetunió) Frantisek Czech (Csehszlovákia) |
oboa | Bantai Tivadar (Magyarország) Stanislav Duhon (Csehszlovákia) Vladimir Kurlin (Szovjetunió) | |
klarinét | Bozhena Kubitsova (Csehszlovákia) második díj – Mihail Izmailov (Szovjetunió) | |
fagott | Ashot Abajyan (Szovjetunió) Lev Pechersky (Szovjetunió) | |
kürt | Első díj – Vitalij Bujanovszkij (Szovjetunió) Első díj – Sztyepan Visnyevszkij (Szovjetunió) Második díj – Rudolf Beranek (Csehszlovákia) Második díj – Vladimir Cherny (Csehszlovákia) Második díj – Joan Badanoiu (Románia) Második díj – Erich Penzel (NDK) | |
1954 | szoprán | Stefania Woitovich (Lengyelország) Krista Zize (NDK) Maria Steinerova (Csehszlovákia) Milada Shubertova (Csehszlovákia) |
mezzoszoprán | első díjat nem adták ki | |
alt | Anneli Aarika (Finnország) Radka Gaeva (Bulgária) | |
tenor | Lubomir Bodurov (Bulgária) | |
bariton | Nicolae Gaubic (Bulgária) Melis György (Magyarország) Nicolae Herla (Románia) | |
basszus | Alexander Milkovski (Bulgária) Vaclav Halirzh (Csehszlovákia) | |
1955 | gordonka | Sasha Vectomov (Csehszlovákia) Mihail Khomitser (Szovjetunió) Josef Khukhro (Csehszlovákia) |
1956 | hegedű | Borisz Gutnyikov (Szovjetunió) Valerij Klimov (Szovjetunió) |
1957 | zongora | Első díj: Anton Ginzburg (Szovjetunió) Zdenek Gnat (Csehszlovákia) Alekszej Skavronsky (Szovjetunió) Harmadik díj: Valerij Sackij (Szovjetunió) |
1958 | szerv | Václav Rabas (Csehszlovákia) |
1959 | fuvola | Zdenek Bruderhans (csehszlovák) , Michel Debost (francia) Jan Hetzl (csehszlovák) |
oboa | Jacques Vandeville (Franciaország) Lothar Koch (Németország) | |
klarinét | Peter Rickhof (NDK) Aurelian Octav Popa (Románia) | |
fagott | első díjat nem adták ki | |
kürt | Első díj – Borisz Afanasjev (Szovjetunió) Első díj – Anatolij Demin (Szovjetunió) Második díj nem ítélték oda Harmadik díj – Otto Kopecky (Csehszlovákia) Harmadik díj – Hans Heckfried Richter (Németország) | |
1960 | férfi ének | az első díjat nem adták ki (második díj – Jurij Mazurok ) |
női ének | Vera Soukupova (Csehszlovákia) | |
1961 | gordonka | Első díj – Natalia Gutman (Szovjetunió) Második díj – Natalia Shakhovskaya (Szovjetunió) |
1962 | cső | Első díj – Valentin Judin (Szovjetunió) Második díj – Valentin Malkov (Szovjetunió) Második díj – Yordan Kozhukharov (Bulgária) Második díj – Anatolij Makszimenko (Bulgária) A harmadik díj nem került kiosztásra |
kürt | Első díj – Josef Brazda (Csehszlovákia) Első díj – Peter Damm (NDK) Első díj – Jaroslav Kotulan (Csehszlovákia) Második díjat nem ítéltek oda Harmadik díj – Zdeněk Tylšar (Csehszlovákia) Harmadik díj – Arvid Klishan (Szovjetunió) | |
harsona | Első díj - Zdenek Pulec (Csehszlovákia) Második díj - Per Brevig (Norvégia) Második díj - Roman Sivek (Lengyelország) Harmadik díj - Konstantin Bakardzhiev (Bulgária) Harmadik díj - Viktor Batashov (Szovjetunió) Harmadik díj - Karel Binovets (Csehszlovákia) | |
1963 | zongora | Rumiana Atanasova (Bulgária) |
1964 | hegedű | Grigory Feigin (Szovjetunió) Ivan Strauss (Csehszlovákia) |
1965 | kompozíció zenekarra | Borisz Tiscsenko (Szovjetunió) |
szerzemény vonósnégyesre | első díjat nem adták ki | |
kompozíció kórusra | Fausto Razzi (Olaszország) Romuald Twardowski (Lengyelország) | |
1966 | szerv | Otfried Miller (Németország) Petr Sovadina (Csehszlovákia) |
1967 | férfi ének | Georgij Szeleznyev (Szovjetunió) |
női ének | első díjat nem adták ki | |
1968 | fuvola | Valentin Zverev (Szovjetunió) (második díj - James Galway ) |
oboa | Jiri Kanyak (Csehszlovákia) Maurice Bourg (Franciaország) | |
klarinét | Valerij Bezrucsenko (Szovjetunió) | |
fagott | Vlagyimir Bogorad (Szovjetunió) | |
kürt | Első díj – Zdenek Tylshar (Csehszlovákia) Második díj – Igor Lifanovsky (Szovjetunió) Második díj – Viktor Galkin (Szovjetunió) | |
1969 | versenyt nem rendeztek | |
1970 | gordonka | Borisz Pergamencsikov (Szovjetunió) |
1971 | szerv | első díjat nem adták ki |
1972 | hegedű | Boguslav Matousek (Csehszlovákia) Rimma Sushanskaya (Szovjetunió) |
1973 | férfi ének | első díjat nem adták ki |
női ének | első díjat nem adták ki | |
zongora | Valerij Visnevszkij (Szovjetunió) | |
1974 | fuvola | Alekszandr Mayorov (Szovjetunió) (második díj - Alexander Golyshev (Szovjetunió)) |
oboa | Radu Kisu (Románia) (második díj – Alexander Afanasiev (Szovjetunió)) | |
klarinét | Boguslav Zahradnik (Csehszlovákia) (oklevél - Alexander Stepanov ) (Szovjetunió) | |
fagott | Lumir Vanek (Csehszlovákia) Jiri Seidl (Csehszlovákia) (Második díj - Andris Arnicans ) | |
kürt | Első díj – Stanislav Suchanek (Csehszlovákia) Első díj – John McDonald (Kanada) Második díj – Vladislav Grigorov (Bulgária) Második díj – Vaszilij Tarasov (Szovjetunió) Harmadik díj – Zdenek Diwoki (Csehszlovákia) Harmadik díj – Kazimierz Mahalya (Poland) | |
cső | Első díj – Vladislav Kozderka (Csehszlovákia) Második díj – Guy Michel Touvron (Franciaország) Második díj – Stanislav Seipal (Csehszlovákia) Harmadik díj – Gerard Miller (Franciaország) Harmadik díj – Bernard Soustro (Franciaország) | |
harsona | Első díj – Gabriel Madas (Csehszlovákia) Második díj – Borisz Vinogradov (Szovjetunió) Harmadik díj – Antonín Merhaut (Csehszlovákia) Harmadik díj – Jaroslav Takhovsky (Csehszlovákia) | |
1975 | vonósnégyes | első díjat nem adták ki |
1976 | hegedű | Chenek Pavlik (Csehszlovákia) |
gordonka | Daniel Weiss (Csehszlovákia) Tatiana Zavarskaya (Szovjetunió) | |
1977 | fuvola | Szergej Bubnov (Szovjetunió) |
oboa | Jan Adamus (Csehszlovákia) | |
klarinét | Frantisek Blaga (Csehszlovákia) (második díj - Andrey Kazakov ) (Szovjetunió) | |
fagott | Svatopluk cseh (Csehszlovákia) (második díj - Andris Arnitsans ) | |
1978 | kürt | Első díj - Zdenek Divoki (Csehszlovákia) Második díj - Frantisek Shupin (Csehszlovákia) Harmadik díj - Joseph Onyibene (USA) Harmadik díj - Jiri Gavlik (Csehszlovákia) |
cső | Első díj – Vladimir Reilek (Csehszlovákia) Első díj – Zdenek Šedivy (Csehszlovákia) Második díj – Pál Pec (Magyarország) A harmadik díj nem került kiosztásra | |
harsona | Első díjat nem ítéltek oda Második díj – Donald Sanders (USA) Második díj – Michel Beke (Franciaország) Harmadik díj – Antonin Merhout (Csehszlovákia) Harmadik díj – Gilles Miller (Franciaország) Harmadik díj – Jaroslav Tachnowski (Csehszlovákia) | |
része Marzsenka B. Smetana " Az elcserélt menyasszony " című operájában |
Radmila Smilyanich (Jugoszlávia) | |
része Yenik B. Smetana " Az elcserélt menyasszony " című operájában |
első díjat nem adták ki | |
1979 | vonósnégyes | Prazhakov Quartet (Csehszlovákia) |
szerv | első díjat nem adták ki | |
1980 | gordonka | Mikael Ericsson (Svédország) |
1981 | fuvola | első díjat nem adták ki |
oboa | első díjat nem adták ki | |
klarinét | Vlastimil Maresh (Csehszlovákia) (harmadik díj - Ivan Olencsik ) (Szovjetunió) | |
fagott | Lubos Gucek (Csehszlovákia) | |
1982 | kürt | Első díjat nem ítéltek oda Második díj – Kubina Barnabás (Magyarország) Harmadik díj – Alexander Raev (Szovjetunió) |
cső | Első díj – Andrej Ikov (Szovjetunió) Második díj – Kovács Zoltán (Magyarország) Harmadik díj – Przemysl Chernik (Csehszlovákia) Harmadik díj – Jan Broda (Csehszlovákia) Harmadik díj – Preda László (Magyarország) | |
harsona | Első díj - Carl Lente (USA) Második díj - Yves Favre (Franciaország) Második díj - Stanislav Brada (Csehszlovákia) Harmadik díj - Jiri Pribyl (Csehszlovákia) Harmadik díj - Jiri Pribyl ( Jan Votava ) | |
1983 | gordonka | Michal Kanka (Csehszlovákia) |
1984 | vonósnégyes | első díjat nem adták ki |
szerv | Alesh Barta (Csehszlovákia) | |
1985 | vezető | Pierre Michel Durand (Franciaország) |
1986 | férfi ének | Stefan Margita (Csehszlovákia) |
női ének | első díjat nem adták ki | |
fuvola | első díjat nem adták ki | |
oboa | Libena Sekvardtova (Csehszlovákia) | |
klarinét | Philippe Kupe (Franciaország) | |
fagott | Sergio Azolini (Olaszország) | |
1987 | hegedű | Ivan házas (Csehszlovákia) |
kürt | Első díj – Jindrich Petrash (Csehszlovákia) Második díj – Jakob Slakter (Svédország) Harmadik díj – Petr Gernykh (Csehszlovákia) Harmadik díj – Kerry Drew Turner (USA) | |
cső | Első díj – William Foreman (USA) Második díj – Eric Obier (Franciaország) Második díj – Jouko Harjanne (Finnország) Harmadik díj – Jan Hasenöhrl (Csehszlovákia) | |
harsona | Első díj – Jiri Novotny (Csehszlovákia) Második díj – Stanley Clark (Kanada) Harmadik díj – Michal Jaszko (Csehszlovákia) Harmadik díj – Stephan Leger (Franciaország) | |
1988 | zongora | Szergej Tarasov (Szovjetunió) |
vonósnégyes | Vigan Quartet (Csehszlovákia) | |
1989 | gordonka | első díjat nem adták ki |
szerv | Martin Zander (Németország) | |
1990 | vezető | első díjat nem adták ki |
1991 | fuvola | Andrea Lieberknecht (Németország) |
oboa | Diana Dougherty (Belgium) | |
klarinét | első díjat nem adták ki | |
fagott | Yaroslav Kubita (Csehszlovákia) | |
1992 | hegedű | Natsumi Tamai (Japán) |
kürt | Első díjat nem ítéltek oda Második díj – Eenrew Lewinter (USA) Harmadik díj – Radek Baborak (Csehszlovákia) Harmadik díj – Claudia Strenkert (Németország) | |
cső | Első díj – Jens Lindemann (Kanada) Második díj – Franck Pulsini (Franciaország) Harmadik díj – Wolfgang Bauer (Németország) | |
harsona | Első díjat nem ítéltek oda Második díj – Oliver Siefert (Németország) Harmadik díj – Feuer András (Magyarország) Harmadik díj – Jean Raffard (Franciaország) | |
1993 | zongora | Giovanni Bellucci (Olaszország) |
1994 | gordonka | első díjat nem adták ki |
szerv | Pavel Cerny (Csehszlovákia) | |
csembaló | Jory Vinicourt (Franciaország) | |
1995 | vezető | első díjat nem adták ki |
fogalmazás | Charlotte Seiter (Németország) | |
1996 | fuvola | Tatiana Ruland (Németország) |
oboa | Stefan Schilli (Németország) | |
klarinét | Paolo Beltramini (Olaszország) | |
fagott | első díjat nem adták ki | |
1997 | hegedű | első díjat nem adták ki |
kürt | Első díjat nem ítéltek oda Második díj – Alessio Allegrini (Olaszország) Harmadik díj – Zeeman László (Magyarország) | |
cső | Első díjat nem ítéltek oda Második díj – Boldotzky Gábor (Magyarország) Harmadik díj – Jeroen Beverts (Belgium) | |
harsona | Az első díjat nem ítélték oda Második díj – Daniel Breschinski (Franciaország) A harmadik díjat nem ítélték oda | |
1998 | zongora | Martin Kasik (Cseh Köztársaság) |
vonósnégyes | Prometheus Quartet (Olaszország) | |
1999 | szerv | első díjat nem adták ki |
csembaló | első díjat nem adták ki | |
2000 | vezető | Charles Olivieri-Monroe (Kanada) |
gordonka | Panu Luosto (Finnország) | |
2001 | fuvola | Dora Sheres (Magyarország) |
oboa | Kalev Kulyus (észt) | |
2002 | klarinét | Katerina Vahova (Cseh Köztársaság) |
fagott | Matthias Ratz (Németország) | |
2003 | hegedű | első díjat nem adták ki |
cső | Első díj – Julian Sommerhalder (Svájc) Második díj – Clement Saunier (Franciaország) Harmadik díj – Raphael Dechoux (Franciaország) | |
2004 | harsona | Első díjat nem ítéltek oda Második díj – Dmitrij Andrejev (Oroszország) Második díj – Hannes Hölzl (Ausztria) Harmadik díj – Frederic Valentin Belli (Németország) |
zongora | Ivo Kaganek (Cseh Köztársaság) | |
2005 | csembaló | Morvarid Farbud (USA) |
vonósnégyes | Haas Quartet (Csehország) | |
2006 | gordonka | első díjat nem adták ki |
szerv | első díjat nem adták ki | |
2007 | vezető | Krzysztof Urbanski (Lengyelország) |
kürt | Első díj – Christophe Ess (Németország) Második díj – Zoltan Machai (Magyarország) Második díj – Jocelyn Villein (Franciaország) A harmadik díj nem került kiosztásra | |
2008 | oboa | Ivan Podyomov (Oroszország) |
klarinét | Florent Charpentier (Franciaország) | |
2009 | fuvola | Első díj – Denis Buryakov (Oroszország)
Oklevél és különdíj – Stanislav Yaroshevsky (Oroszország) |
fagott | Václav Vonashek (Cseh Köztársaság) | |
2010 | hegedű | Marianna Vasziljeva (Oroszország) |
cső | Alexandre Baty (Franciaország) | |
2011 | zongora | Az első díjat nem adták ki |
harsona | Első díjat nem ítéltek oda Második díj – Lukasz Motka (Csehország) Második díj – Nicolas Moutier (Franciaország) Harmadik díj – Karol Gaida (Lengyelország) Harmadik díj – Alekszej Lobikov (Oroszország) | |
2012 | gordonka | Victor Julien-Laferriere (Franciaország) |
csembaló | Alexandra Nepomnyashchaya (Oroszország) |
A Nagy Szovjet Enciklopédia második kiadásában volt egy "Prágai tavasz" című cikk erről a zenei fesztiválról, de az enciklopédia harmadik kiadásában, amely a szovjet csapatok 1968-as Csehszlovákiába való bevonulása után jelent meg, ez a cikk nem szerepelt. cenzúra miatt [1] .