Irodalmi és művészeti Sztálin-díjasok (1947)
1947- ben az 1946 -os díj kitüntetettjeit a Szovjetunió Minisztertanácsának „A művészet és az irodalom területén kiemelkedő alkotásokért 1946-ban kiadott Sztálin-díjak odaítéléséről” szóló rendeletében nevezték meg (megjelent az Izvesztyija újságban 1947. június 7. ).
a. Zene
I. Jelentősebb zenei színpadi és énekművek (opera, balett, oratórium, kantáta)
Első fokozat - 100 000 rubel
- Shebalin, Viszarion Jakovlevics , a P. I. Csajkovszkijról elnevezett Moszkvai Konzervatórium professzora - a „Moszkva” kantátához
Második fokozat - 50 000 rubel
- Mshvelidze, Shalva Mihailovich , a TbGK professzora, a Tariel meséjéhez (1946)
II. Főbb hangszeres művek
Első fokozat - 100 000 rubel
- Prokofjev, Szergej Szergejevics - a hegedűre és zongorára írt szonátához
- Balanchivadze, Andrey Melitonovich, a TbGK professzora - a zongorára és zenekarra írt versenyműért
Második fokozat - 50 000 rubel
- Peiko, Nyikolaj Ivanovics – az 1. szimfóniához
- Chulaki, Mihail Ivanovics , az N. A. Rimszkij-Korszakovról elnevezett Leningrádi Állami Konzervatórium professzora - a 2. szimfóniáért
III. Kis formájú művek
Első fokozat - 100 000 rubel
- Vaszilenko, Szergej Nyikiforovics , a P. I. Csajkovszkij Moszkvai Állami Konzervatórium professzora - a balettszvithez
Második fokozat - 50 000 rubel
- Budashkin, Nyikolaj Pavlovics - "Orosz rapszódia", "Fantázia az orosz népdal témájában" népi hangszerzenekar számára készült művekhez, "A vásáron" zenés képhez
- Szolovjov-Szedoj (Szolovjov) Vaszilij Pavlovics - a " Itt az ideje, hogy útra keljünk ...", " Régóta nem voltunk otthon ...", "Egy srác szekeren ül ..." című dalokhoz. ", "Fényesek lettek az éjszakák..."
IV. Koncert- és előadói tevékenységek
Első fokozat - 100 000 rubel
- Goldenweiser, Alekszandr Boriszovics , a P. I. Csajkovszkij Moszkvai Konzervatórium professzora , zongoraművész
Második fokozat - 50 000 rubel
- Ernesaks Gustav Gustavovich , a Tallinni Filharmonikus Kórus vezetője és karmestere
- Orlov, Dmitrij Nyikolajevics , olvasó
b. Festészet
Első fokozat - 100 000 rubel
- Kukryniksy - A. P. Csehov műveihez készült illusztrációkhoz
- Vasziljev, Pjotr Vasziljevics - V. I. Lenin életének és munkásságának szentelt grafikai alkotásokért
Második fokozat - 50 000 rubel
- Dehterev, Borisz Alekszandrovics - M. Gorkij "Gyermekkora" történetének illusztrációiért
- Gaponenko, Taras Gurevich - "A németek távozása után" ("A fasiszta betolakodók kiűzése után") című festményhez (1943-1946)
ban ben. Szobrászat
Első fokozat - 100 000 rubel
- Vuchetich, Evgeny Viktorovich - M. G. Efremov altábornagy emlékművéért Vjazmában ( 1946)
Második fokozat - 50 000 rubel
- Abdurakhmanov, Fuad Gasan oglu - Nizami Ganjavi emlékművéért Kirovabadban (1946 )
- Mikenas, Juozas Jokubovich - a kalinyingrádi "Victory" szoborcsoport számára (1946)
Színházi és drámai művészet
Első fokozat - 100 000 rubel
- Okhlopkov, Nyikolaj Pavlovics , rendező, Szamojlov , Jevgenyij Valerianovics , Oleg Koshevoy szerepének előadója , Karpova, Tatyana Mihajlovna , Ljubov Sevcova , Tolmazov, Borisz Nikitics , Szergej Sztyulvicsin , Naumo Levverdinch szerepének előadója , A. A. Valko , Khanov, Alekszandr Alekszandrovics szerepének előadója, Matvej Konsztantyinovics Shulga szerepének előadója - A. A. Fadeev „ Fiatal gárda ” című darabjához, amelyet az MTD -ben rendeztek
- Sztanyicin (Geze) Viktor Jakovlevics , rendező, Bogoljubov, Nyikolaj Ivanovics , Kirill Sztyepanovics Muravjov vezérezredes szerepének előadója, Cseban (Csebanov) Alekszandr Ivanovics , Vlagyimir Vikentyevics Vinogradov szerepének előadója, Tarasova, Konsztantyinovnai Alla , előadóművész Lisa Muravjova, Prudkin, Mark Isaakovich szerepe, Pjotr Mihajlovics Krivenko altábornagy szerepének előadója, Gotovcev, Vlagyimir Vasziljevics , Ivan Anisimovics Pantelejev altábornagy, Dorokhin, Nyikolaj Ivanovics , Minutka sofőr szerepének előadója , Kudrjavcev, Ivan Mihajlovics , Fedorov hadnagy szerepének előadója, - a "Győztesek" B. F. Chirskova című darabhoz, amelyet a M. Gorkijról elnevezett Moszkvai Művészeti Színház színpadán mutattak be.
- Kruselnickij, Maryan Mikhailovich , rendező; Maryanenko, Ivan Alekszandrovics , a főszerep előadója , Szerdjuk, Alekszandr Ivanovics , Nyikita, Bondarenko, Jevgenyij Vasziljevics , Szvicskogasz szerepének előadója; Kosarev, Borisz Vasziljevics , művész - I. A. Kocherga "Bölcs Jaroszlav" című darabjához , amelyet a T. G. Sevcsenko KhSAUDT színpadán állítottak színpadra.
Második fokozat - 50 000 rubel
- Zubov, Konsztantyin Alekszandrovics , Cigankov, Veniamin Ivanovics , rendezők; Pimenov (Georgy) Jurij Ivanovics , művész; Annenkov, Nyikolaj Alekszandrovics , Borisz Ivanovics Makszimov hadnagy parancsnok, Gogolevna, Jelena Nyikolajevna , Elena Vasziljevna Gorelova, Tsarev, Mihail Ivanovics , Alekszandr Iljics Borovszkij parancsnok főhadnagy szerepének előadója , Ivan Zharov, Mihail Ivanovics , a 2. rangú kapitány szerepének előadója Mihail Mihajlovics Haritonov - a "Tengeren tartózkodóknak!" B. A. Lavreneva , a GAMT színpadán
- Kozhich, Vladimir Platonovics , rendező; Szimonov, Nyikolaj Konsztantyinovics , Kirill Sztyepanovics Muravjov vezérezredes szerepének előadója, Boriszov, Alekszandr Fedorovics , Sztyepan elöljáró szerepének előadója, Tolubejev, Jurij Vlagyimirovics , Ivan Anisimovics altábornagy szerepének előadója Pantelejev, Zsukovszkij , Borisz Eliszejev Pjotr Mihajlovics Krivenko altábornagy szerepének előadója, Kalinis, Konsztantyin Sztanyiszlavovics , a perc sofőrjének szereplője, - B. F. Chirskov "A győztesek" című darabjához , amelyet az A. S. Puskin LATD színpadán mutattak be.
- Morscsihin, Szergej Alekszandrovics , Mikeladze, Nina Mihajlovna , rendezők; Rodionova, Nina Alekseevna , Zoya Kosmodemyanskaya szerepének előadója, - M. I. Aliger "Az igazság meséje" című darabjához, amelyet a Lenin Komszomolról elnevezett LDT színpadán vittek színpadra.
- Smilgis, Eduard Yanovich , rendező, Skulme Otto Yanovich , művész, Lilia Davidovna Priede-Berzin , Spidola szerepének előadója , Filipson, Artur Jurjevics, Lachpelis szerepének előadója, - Y. "Tűz és éjszaka" című darabjához. Rainis , az I. Rainisről elnevezett LHADT színpadán
- Dauguvetis, Borisz Francevics , rendező; Rudzinskas Juozas Pranasovich , a szerep előadója, Yatskevichute, Galina Pranasovna , Tatyana Bardina szerepének előadója, Radzjavicsusz, Alfonsz Andrejevics , Nyikolaj Vasziljevics Skrobotov szerepének előadója, - M. Gorkij " Ellenségek " című darabjához (1946) , amelyet a LitGATD színpadán rendeztek
e. Opera art
Első fokozat - 100 000 rubel
- Szamuil Abramovics , karmester, Pokrovszkij, Borisz Alekszandrovics , rendező, Lavrova, Tatyana Nyikolajevna , Natasa Rosztova szerepének előadója, - S. S. Prokofjev Háború és béke című operájáért , amelyet az LMATOB -ban mutattak be.
- Azmaiparasvili, Shalva Iljics , karmester, Cucunava, Alekszandr Razsdenovics , rendező, Andguladze, David Jaszonovics , a címszerep előadója, Amiranašvili, Pjotr Varlamovics, az Avtandil részének előadója, Szohadze, Jekaterina Tarasovna , a Nestan-Dare szerepének előadója , Kobuladze, Szergej Solomonovics , művész, - M. Sh. Mshvelidze "Tariel meséje" című operaelőadásáért , amelyet a Z. P. Paliashvili Állami Akadémiai Színház színpadán mutattak be
Második fokozat - 50 000 rubel
- Ljudmilin, Anatolij Alekszejevics , karmester, Szokovnyin, Jevgenyij Nyikolajevics , rendező, Izmailova (Vissonova) Natalja Terentjevna , a nőanya szerepének előadója, Szilvesztrov , Nagyezsda Nyikolajevna , Natalia szerepének előadója, - A szevasztopoli nép című operaelőadásáért M. V. Koval , a P. I. Csajkovszkijról elnevezett Molotov ATOB színpadán
- Kalinina, Olga Pavlovna , a Shemakhan királynője, Szerebrovszkij, Gleb Vlagyimirovics , Dadon cár szerepének előadója, Parilov , Nyikolaj Mihajlovics művész , N. A. Rimszkij-Korszakov Arany kakas című operaelőadásáért az N. G. Csernisevszkijről elnevezett SATOB színpada
e. Balettművészet
Első fokozat - 100 000 rubel
- Lavrovszkij (Ivanov) Leonyid Mihajlovics , rendező, Ulanova, Galina Szergejevna , a címadó előadója, Tűz, Jurij Fedorovics , karmester, Williams, Pjotr Vlagyimirovics , művész, - S. S. Prokofjev Rómeó és Júlia című balettelőadásáért , amelyet a SABT színpadán mutatott be.
- Vainonen, Vaszilij Ivanovics , koreográfus; Lepesinszkaja, Olga Vasziljevna , Tyihomirnova , Irina Viktorovna , Messerer, Shulamif Mihailovna , táncosok mint Jeanne, Ermolaev, Alekszej Nyikolajevics , Messerer, Aszaf Mihajlovics , táncosok mint Philippe, Golovkin, Sofia Nikolaevna a Paris bálban, a táncosok Mirome de Po- ban B. V. Aszafjev , a Bolsoj Színház színpadán
Második fokozat - 50 000 rubel
- Szergejev, Konsztantyin Mihajlovics , rendező; Balabina, Feja Ivanovna , koreográfus; Dudinskaya, Natalia Mihailovna , a címadó előadója, Vecseszlova, Tatyana Mihailovna , a Krivlyaki, Shelest, Alla Yakovlevna , a Zljuka szerepének előadója, - S. S. Prokofjev Hamupipőke című balettelőadásáért , amelyet a LATOB -ban rendeztek S. M. Kirov után
- Moiseev, Igor Alekszandrovics - a "Szláv népek táncai" című műsor bemutatásáért a Szovjetunió Állami Színházművészeti Akadémiáján
és. Feature filmművészet
Első fokozat - 100 000 rubel
- Chiaureli, Mihail Edisherovics , rendező; Pavlenko, Pjotr Andrejevics , forgatókönyvíró; Kosmatov, Leonyid Vasziljevics , operátor; Gelovani, Mihail Georgievich , I. V. Sztálin , Giatsintova, Sofia Vladimirovna , Varvara Mihajlovna Petrova szerepének előadója , Plotnyikov , Nyikolaj Szergejevics , Ivan Mihajlovics Ermilov bácsi szerepének előadója, Makarova , Fedorovna Tamara Xenia szerepe, Nabatov (Turovszkij) Ilja Szemjonovics , aki J. Bonnet miniszter szerepét játszotta - a Tbiliszi Filmstúdióban forgatott " Az eskü " ( 1946 ) című filmben
- Pudovkin, Vszevolod Illarionovics , rendező, Vasziljev, Dmitrij Ivanovics , társrendező; Lukovszkij, Igor Vladimirovics , forgatókönyvíró; Golovnya, Anatolij Dmitrijevics , operátor; Krjukov Nyikolaj Nyikolajevics , zeneszerző; Dikij, Alekszej Denisovics , a címszerep előadója , Knyazev, Leonyid Szergejevics , Koska matróz szerepének előadója , Szimonov, Ruben Nyikolajevics , Oszmán pasa szerepének előadója, a „ Nakhimov admirális ” ( 1946 ) című filmhez . a Mosfilm stúdió
- Ptushko, Alekszandr Lukics , rendező, Provorov , Fedor Fedorovich , operatőr - a „ Kővirág ” ( 1946 ) színes filmhez, amelyet a Mosfilm stúdióban forgattak
Második fokozat - 50 000 rubel
- Arnshtam, Leo Oskarovich , rendező és forgatókönyvíró; Selenkov, Alekszandr Vlagyimirovics , operátor; Kaplunovszkij, Vlagyimir Pavlovics , művész; Csirkov, Borisz Petrovics , a címszerep , Merkuriev, Vaszilij Vasziljevics , Uljanyics szerepének előadója, Golovko (Ivanova) Kira Nikolaevna , A. P. Kern , Szerova, Valentina Vasziljevna , Maria Petrovna szerepének előadója Glinka, - a " Glinka " ( 1946 ) című filmhez , amelyet a Mosfilm stúdióban forgattak
- Eisymont, Viktor Vladislavovich , rendező, Grebner, Georgij Eduardovics , forgatókönyvíró; Monasztyrszkij Benzion (Borisz) Szaveljevics , operátor; Livanov, Borisz Nyikolajevics , V. F. Rudnyev 1. rangú kapitány szerepének előadója , Zrazsevszkij, Alekszandr Ivanovics , a "koreai" G.P. Beljajev löveghajó parancsnokának szereplője, - a " Cruiser" Varyag " " filmhez ( 1946 ), a " Sojuzdetfilm " filmstúdióban forgatták
h. Krónika-dokumentumfilmes filmművészet
Első fokozat - 100 000 rubel
- Jutkevics, Szergej Jozifovics , rendező; Dobronickij, Viktor Vasziljevics , Trojanovszkij , Mark Antonovics , Szemjonov, Szergej Andrejevics , operatőrök - a "Hazánk ifjúsága" (1946) színes filmhez
- Stepanova, Lidia Ilyinichna , rendező; Shkolnikov, Szemjon Szemjonovics , Tomberg, Vlagyimir Ernestovics , operatőrök a „Szovjet Észtország” (1946) című filmhez
Második fokozat - 50 000 rubel
- Varlamov, Leonyid Vasziljevics , rendező; Muromcev, Viktor Nyikolajevics (posztumusz) , Szologubov , Andrej Ivanovics , Jesurin, Vlagyimir Szemjonovics , operatőrök a „Jugoszlávia” (1946) című filmhez
- Karmen (Kornman) Roman Lazarevics , rendező, Shtatland, Viktor Alekszandrovics , Makasejev, Borisz Konsztantyinovics , operatőrök, a Nemzetek udvara (1946) című filmhez
és. Szépirodalom
Első fokozat - 100 000 rubel
- Green, Elmar (Alexander Vasilievich Yakimov) - a "Szél délről" című történethez (1946)
- Panova, Vera Fedorovna - a "Companions" című történethez (1946)
Második fokozat - 50 000 rubel
- Vershigora, Pjotr Petrovics - a "Tiszta lelkiismeretű emberek" (1946) című könyvéhez
- Nekrasov, Viktor Platonovics - " Sztálingrád lövészárkaiban " című történethez (1946)
- Polevoj (Kampov) Borisz Nyikolajevics - Az igazi férfi meséjéért (1946)
k. Költészet
Első fokozat - 100 000 rubel
- Neris, Salome (Bachinskaite-Buchen) (posztumusz) - a "My Land" című versgyűjteményért
- Chikovani, Simon Ivanovich - a " Dávid Guramishvili éneke " (1942-1946) és az " Ég , "Ki mondta", " Kartli esték", "Győzelem ünnepe" című verseiért
Második fokozat - 50 000 rubel
- Brovka Petrus (Pjotr Ustinovics) - a "Kenyér" (1946) és a "Gondolatok Moszkváról", a "Testvér és nővér", "Találkozás", "Ha én ...", "Az emberek köszönete" című verseiért
- Malyshko, Andrei Samoylovich - a "Lyrics" (1946) és a "Prometheus" (1946) versek gyűjteményéért
- Tvardovszkij, Alekszandr Trifonovics - "A ház az út mellett" című verséért (1946)
l. Dramaturgia
Első fokozat - 100 000 rubel
- Szimonov Konstantin (Kirill) Mihajlovics - az "Orosz kérdés" című darabhoz (1946)
Második fokozat - 50 000 rubel
- Yakobson, August Mikhkelevich - az Élet a fellegvárban című darabhoz (1946)